↑ Return to Swim Team

Print this Page

Bluefins Pressbox


The Bubbler

The Bubbler captures all the highlights of our Swim Team meets.


The Bubbler

The Bubbler captures all the highlights of our Swim Team meets.


July 27 @ Straehle

Congratulations to the Bluefins below that qualified and competed at the Straehle meet!!


  • 9-10 Boys Pitkevits, Lukas: Back (36)
  • 11-12 Girls Giotis, Lydia; Heppding, Elizabeth; Smith, Sophia; Thompson, Gabrielle: Relay (26)
  • 13-14 Boys Lowry, Eddie: Free (13), Back (20), Breast (7)
  • 15-18 Boys Heppding, Chris Free (22)

July 30 – Division Championships

July 23 vs Country Club Estates of Glen Burnie

Woodbridge Valley falls to Country Club Estates of Glen Burnie, 299-2016-and-under-girls: Sierra Bory, 1st free, back; Kaylee Ofstead, 3rd back; Kelsey Rectanus, 2nd back, 3rd free; Aliya Rose, 2nd free.

6-and-under-boys: Heriberto Fauth, 1st back, 3rd free; Jose Fauth, 1st free, 3rd back; Dean Shuron, 2nd free.

8-and-under-girls: Sierra Bory, 1st free, back, fly; Kaylee Ofstead, 3rd back; Kelsey Rectanus, 2nd back, 3rd free; Aliya Rose, 2nd free.

8-and-under-boys: Heriberto Fauth, 1st fly, 3rd back; Jose Fauth, 3rd free.

9-10 girls: Isabella Chilcoat, 3rd IM, free; Amaya Rose, 2nd breast; Sydney Shuron, 2nd back, 3rd fly; Leah Smith, 1st IM, free, 2nd fly.

9-10 boys: Lukas Pitkevits, 1st free, back, fly, breast.

11-12 girls: Angel Cea, 2nd back; Lydia Giotis, 2nd breast, 3rd IM; Elizabeth Heppding, 1st back, 2nd free, fly; Alexis Pitkevits, 3rd back; Gabrielle Thompson, 1st breast, 2nd IM, 3rd free.

11-12 boys: Adam Loving, 2nd breast, 3rd IM, back; Michael Redsicker, 3rd free; Zachary Smith, 2nd free, fly; Jared Stein, 1st breast, 2nd IM, back.

13-14 girls: Hanna Giotis, 1st IM, 2nd free, 3rd fly; Jessica Loving, 2nd back, 3rd breast.

13-14 boys: Eddie Lowry, 1st back, 2nd IM, free, breast; Luke McFadden, 2nd fly, 3rd back.

15-18 girls: Samantha Sullivan, 3rd back.

15-18 boys: James Councill, 2nd fly; Christopher Heppding, 1st IM, free, breast; Cameron Lowry, 2nd back, 3rd IM, fly, breast; Ian McFadden, 3rd back.

July 16 @ Crofton Village

July 9 vs. Chartridge

July 2 @ Taylor Village

Taylor Village rolls over Woodbridge Valley, 363-1106-and-under girls: Sierra Bory, 3rd back; Aliya Rose, 1st free, 2nd back.

8-and-under girls: Aliya Rose, 3rd breast.

9-10 girls: Isabella Chilcoat, 2nd back, 3rd IM; Leah Smith, 2nd fly.

9-10 boys: Lukas Pitkevits, 2nd IM, back, 3rd free, breast.

11-12 girls: Lydia Giotis, 1st breast, 3rd back; Elizabeth Heppding, 2nd back, 3rd IM, fly; Karis Thomas, 3rd free, breast; Gabrielle Thompson, 1st IM, 2nd free, fly, breast.

11-12 boys: Jared Stein, 3rd IM, fly.

13-14 girls: Hanna Giotis, 2nd fly, 3rd IM.

13-14 boys: Eddie Lowry, 1st fly, 2nd IM, free, breast.

15-18 girls: Samantha Sullivan, 3rd back, breast.

15-18 boys: Christopher Heppding, 1st IM, free, 2nd fly; Cameron Lowry, 3rd IM, back, fly, breast; Ian McFadden, 2nd back, breast, 3rd free; B J Reinckens, 1st fly.

June 25 @ Chartwell

Permanent link to this article: http://wvpool.net/?page_id=496